Niezwykłe spotkanie...

W dniu 15 listopada 2016 roku w naszym gimnazjum odbył się apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy 2A pod kierunkiem pana profesora Bogumiła Makowskiego przygotowali krótką akademię. Występy drugoklasistów uświetnił chór pod kierownictwem pani Ireny Jacenko. Mogliśmy usłyszeć takie tytuły jak „Piechota”, „My, pierwsza brygada” czy „O mój rozmarynie”. W tym roku odwiedzili nas wyjątkowi goście. Wyjątkowi, bo naoczni świadkowie historii. Zaszczycili nas bowiem swoją obecnością pani Bronisława Romanowska-Mazur ps. „Sosna”, oraz pan Wojciech Jeute. Pani Bronisława opowiadała o życiu w czasach wojny z punktu widzenia zwyczajnej dziewczyny. Spotkało się to z ogromnym zaciekawieniem ze strony młodzieży. Następnie, uczestniczka powstania odpowiadała na pytania braci uczniowskiej. Było to o tyle wyjątkowe, że Pani Bronisława wkładała w swoje wypowiedzi bardzo dużo emocji. Było widać, że te wydarzenia wciąż w Niej żyją. Później pan Wojciech Jeute przedstawił krótko kontekst historyczny o powstaniu warszawskim w jedynym miejscu, w którym wybuchło poza Warszawą, czyli Legionowie i okolicach. Ta nietuzinkowa lekcja historii na długo zapadnie w pamięci uczniów, a także – nomen omen – nauczycieli, gdyż mieliśmy możliwość rozmowy z prawdziwymi świadkami historii. Mamy nadzieję, że za rok, również będziemy możliwość dostąpić takiego zaszczytu, jakim jest obecność takich dostojnych gości.

Jakub Jaworski, uczeń klasy 2a