Żywa lekcja historii

17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Wieliszewie odbyła się niezwykła lekcja historii. Uczniowie Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie mieli wyjątkową okazję spotkać się i porozmawiać z Panią Krystyną Dzięcioł, byłą więźniarką obozu KL Ravensbrück. Czas, spędzony na rozmowie z Panią Krystyną na długo zapadnie nam w pamięci, ponieważ historię najlepiej poznawać z ust jej świadków.

Spotkanie miało formę rozmowy, a uczniowie chętnie zadawali pytania. Najbardziej interesowało ich to, w jaki sposób Pani Krystyna trafiła do obozu, jakie były warunki sanitarne i żywieniowe, a także jak traktowano więźniów. Zaproszony gość odpowiadał bardzo rzeczowo, nawet na bolesne pytania, dotyczące jej bliskich.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück został założony w 1938 roku i funkjonował do 1945 roku. na jego terenie przeprowadzono zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach. Od 1942 roku kobiety chore i niezdolne do pracy uśmiercano w komorach gazowych oraz zastrzykami dosercowymi fenolu. Przez obóz przeszło 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tysięcy. Dodatkowo w podobozach umieszczono ok. 20 000 mężczyzn i ok. 1000 dziewcząt. Więźniarki umierały z głodu, zimna, wycieńczenia, chorób. Były mordowane pojedynczo i masowo. Masowe egzekucje dotyczyły w szczególności kobiet z polskiego ruchu oporu oraz Żydówek.